Filmler Listeler Marvel

En Sevilesi 20 Marvel Karakteri

Gün geçmiyor ki Marvel hayatımıza bir şekilde temas etmesin. Biz istemesek bile ekranlar, billboardlar, marketler, kırtasiyeler hatta züccaciyelerde bile karşımıza çıkıyor.  Tüm karakterler dağılabilecek her alana dağılmış durumdalar.

Bu yazının konusuna gelince.. “Sevilesi” kısmını açıklayayım öncelikle, karakterin gelişimi, var olması için gerekli sebepleri, krizlerle başa çıkışı, fedakarlığı, kararlılığı, sevdikleri için yapabilecekleri-yapamayacakları dahil sevdiğim her türlü davranışlarına göre yaptım bu listeyi. Listeyi tamamen MCU (Marvel Sinematik Evreni) karakterleri içerisinden ve kendi düşüncelerimle yazdığımı belirterek başlıyorum. Bakalım benim “sevilesi” tanımımı siz de sevecek misiniz?

20. Maria Hill & Phil Coulson

Sıralamayı yaptığım zaman, bu iki karakterden birini elemek zorundaydım. Bu da kesinlikle içime sinmedi. Hem Maria Hill hem de Paul Coulson, herhangi bir süper güçleri ya da son teknolojiye sahip über kostümleri olmamasına rağmen dünyanın korunması konusunda ellerinden geleni yapıyorlar. Sadık ve donanımlı iki ajan olmaları da onları konumlarının vazgeçilmezi haline getiriyor.

maria_phil_fhd

19. Loki

Hayatımıza “God of Mischief” olarak girdiğinde, açık söyleyeyim kendisinden hiç hazzetmezdim. Thor filminde Thor’a, The Avengers filminde tüm kahramanlara attığı kazıklar yüzünden, açığa çıkardığı Tesseract ve sonradan tanıştığımız Mind Stone yüzünden, Thor: The Dark World filminde ortalığın karışmasına, Aether‘ın serbest kalıp sonradan Reality Stone‘a dönüşmesine ve annesi Frigga‘nın ölümüne neden olması yüzünden pek de sevdiğim bir karakter değildi. (Nasıl olsun? Şu başarı listesine bakın!) Tabi yaptıkları bunlarla da sınırlı kalmadı. Dolaylı yoldan da olsa babası Odin‘in ölümüne de neden oldu. Bunlar ve daha fazlası için her taşın altından Loki çıkarken, karakterin derinine inmeye başladık. Aslında annesini, kardeşini, Asgard’ı ne kadar sevdiğini gördük. Hayatımıza Hela’nın girmesiyle birlikte Loki bizleri şaşırtmaya başladı. Asgard’ı ve Thor’u korumaya çalışmasıyla tam işleri düzeltiyor derken, bu kez de hayatımıza Thanos girdi ve yaptığı son fedakarlık Loki’nin yerini kalbimizde sağlamlaştırmayı başardı. Bu Loki için gerçek bir son mu oldu, bekleyip göreceğiz.

loki_fhd

18. Thanos

Thanos’u yaptıkları sevdiklerimize dokundu diye pek de “sevilesi” bulamayabiliriz. Ama karakter derinliğine, gelişimine, varoluş amacına ve etkisine bakınca saygı duymamak elde değil diye düşünüyorum. Üstüne Josh Brolin’in muhteşem oyunculuğu da eklenince…

thanos_fhd

17. Hawkeye/Clint Barton

Ah Hawkeye.. Marvel’ın beni en çok üzdüğü karakterlerden bir tanesi. Jeremy Renner, ilk olarak Thor filminde hayatımıza Hawkeye olarak girdiğinde karakterden beklentim çook büyüktü. The Avengers‘ta Loki’nin büyüsüne kapılmasıyla aramıza biraz mesafe girdi tabii ama Age of Ultron‘daki gizli lider duruşuyla beni yeniden etkisi altına aldı. Ama hep görmezden gelinen, hakettiğinden daha az değer verilen bir karakter olarak bıraktılar. Civil War itibariyle rolü azaltılan, Infinity War‘da tamamen yok sayılan Hawkeye umarım Avengers 4 itibariyle hayatımıza yeniden dahil olur.

hawkeye_fhd

16. Black Widow/Natasha Romanoff

Rolü Scarlett Johanson oynadığından mıdır yoksa Joss Whedon’ın kadın karakter yaratmada Buffy sonrası sorun yaşamasından mıdır bilemiyorum ama ilk filmlerde Black Widow’un inanılmaz kötü sunulduğunu düşünüyorum. Iron Man 2’de sekreter olarak gördüğümüz Black Widow aksiyona girse de sürekli bir “eye candy” olarak kaldı. Sürekli ya flörtleri ya da kostümleri ön plandaydı. Kadın hamile haliyle aksiyon sahneleri çekti ama insanlar yine de ona kostümündeki yenilikleri sordular. İzleyicilere kesinlikle Wakanda’nın kadınları ya da Valkyrie ya da Wasp gibi sunulmadı. Özellikle Bruce ile yaratılmaya çalışılan yapay romantizme rağmen yine de Widow’a, gücüne ve potansiyeline inanıyorum. Solo filmini merakla bekliyorum.

black_widow_fhd

15. Nick Fury

Şimdiye kadar Nick Fury’nin sırlarla dolu hayatından ufak kesitleri görebildik. Geçmişini, sırlarını, hayatını en çok merak ettiğim karakter diyebilirim rahatlıkla. Gelecek olan Captain Marvel filminin bizi biraz da olsa aydınlatacağını umuyorum. Steve, Tony ve tabii ki Paul ve Maria ile olan ilişkisini çok sevmiştim. Biraz daha görmek isterim doğrusu. Solo Nick Fury filmi yapmazlar mı acaba?

nick_fury_fhd

14. War Machine/James Rhodes

Her ne kadar Don Cheadle’ı çok sevsem de, bu rolde Terrence Howard devam etmeliydi diye düşünüyorum. Iron Man filmindeki kimyaları çok uyumluydu, film dışında birbirlerini sevmiyor olmaları ne kötü. Yine de karakter olarak Rhodey, hem ülkesine, hem Tony’e hem de Avengers’a olan sadakatini defalarca kanıtlamış, çok sadık bir dost. Ayrıca “tanrılaşmış” kahramanlar arasında varolmaya çalışıp bir de görünür olmak için uğraşıyor. Gerçek bir insan, bizden biri. Şu kostüme bakar mısınız, hiç olmuş mu ya? =)

james_rhodes_fhd

13. Captain America/Steve Rogers

Steve Rogers hakkında ne diyebiliriz ki? Bucky’sine olan ebedi aşkı ve aşırı düşkünlüğü dışında kızabileceğim yazabileceğim hiçbir kusuru yok adamın. Bu da Civil War’a neden olduğu için kusur benim gözümde, yoksa Bucky’e tapmasının hiçbir mahsuru yok =)   Captain America’yı sadece lider oluşuyla bile sevebiliriz. Kendini takımı için feda eder, doğru bildikleri için sonuna kadar gider, ülkesi için yapamayacağı yoktur. Bazen Tonyciğimle bu özellikleri yüzünden kafa kafaya gelse de yine de tam da bu özellikleri yüzünden sevilesi bir karakter.  Son filmlerde adamın kostüm renklerini umutlarından hızlı söndürdüler. Steve’in ülkesi için yapabileceklerini, ülkesi Steve için yapamadı. Bu yüzden Avengers 4’da ölmesinden korktuğum ve ölürse çok üzüleceğim iki karakterden biri kendisi. (Diğer için bir numaraya bakınız.) Ayrıca keşke Peggy ile o dansı edebilselerdi.

captain_america_fhd

12. Peggy Carter

Agent Carter dizisi iptal olduğunda en çok üzülen izleyicilerden biri bendim sanırım. Marvel’ın bütün köşe başları erkekler tarafından kapılı olduğu ve güçlü kadın karaktere çok aç olduğumuz dönemlerde karşımıza Peggy Carter çıkmıştı. Hayley Atwell’ın eğlenceli karakteriyle de birleşince en sevdiğim kadın kahramanlardan biri haline geldi. Bence Peggy Carter olmasa, Steve Rogers’tan Captain America olmazdı. Keşke bir revival haberi alabilsek de sevinsek..

peggy_carter_fhd

11. The Hulk/Bruce Banner

Her ne kadar Mark Ruffalo’yu hem insan hem de aktör olarak çok sevsem de benim için gerçek Bruce Banner Edward Norton’dur. “The Incredible Hulk” filminde harikalar yaratmıştı. Banner’ın hem naif hem de hırçın tarafını inanılmaz iyi canlandırmıştı. Norton gidip Ruffalo geldiğinde karakter özünü kaybetmiş gibiydi benim için. Betty Ross’un olmaması hatta üstüne bir de unutulup yerine Black Widow’la olması için zorlanan romantik sahneler çok yorucu olmaya başlamıştı. Yine de karakteri ve oyuna getirdiklerini seviyorum. Önümüzdeki filmlerde nerede olacağını, hatta olup olmayacağını merak ediyorum. Hem Bruce hem de korkup saklanan Hulk açısından gelişmelerin ne olacağını bekleyip göreceğiz sanırım.

bruce_banner_fhd

10. The Wasp/Hope Van Dyne

The Ant-man filmini izlerken Hope Van Dyne‘ı bu kadar sevebileceğimi asla düşünmemiştim. Hatta bana oldukça karanlık gelmişti. Bir anlığına da olsa, çekilecek 2. filmin potansiyel kötüsü olabileceğini düşünmüştüm. Ama işler öyle olmadı. Hem güçlü, hem zeki, hem çevik hem de çok iyi dövüşebilen nur topu gibi bir kadın savaşçımız daha oldu!

wasp_fhd

9. Pepper Potts

Pepper Potts, dünyanın hem en şanslı hem en şanssız kadını olabilir. Çok zeki ve yetenekli bir iş kadını olmasına rağmen, Tony Stark‘a aşık olmak gibi bir gaflete düşüyor. Bu, o kadar gözümüzün önünde ve o kadar masumane şekilde oluyor ki kendi adıma endgame olsunlar, günbatımına doğru yol alarak hikayelerini şairane biçimde bitirsinler istiyorum. Pepper’ın, Tony’nin hem hayatını, hem ruhunu, hem işini defalarca kurtarması yetmiyormuş gibi, Iron Man 3‘te yaşadıklarıyla bir süperkahraman olarak gerekirse dünyayı da kurtarabileceğini kanıtladı bence.

pepper_potts_fhd

8. Shuri

Marvel Sinematik Evreni’nin, Black Panther filmiyle ile birlikte kesinlikle kadın karakterlere gereken özeni gösterdiğini düşünüyorum. Bize Wakandalı Kadınları verdi, daha ne olsun! Shuri örneğin, kraliyet ailesinden yani bir “prenses” olmasına rağmen hem muhteşem zekaya sahip bir kadın, hem de Wakanda’nın sahip olduğu en iyi savaşçılardan bir tanesi. Zeka konusunda muhtemelen Tony Stark ile Bruce Banner’ın birleşimi, Shuri’nin karşısında belki durabilir. Ah o kapışmayı nasıl da görmek isterim!

shuri_fhd

7. Nakia

Wakanda’nın bir diğer kıymetli “prensesi” de Nakia. Doğrusunu söylemek gerekirse prensesten ziyade bir kabile lideri. Genel olarak casusluk yaparak insanlarının hayatını kurtarıyor. Bir nevi Black Widow diyebilirim onunla ilgili olarak. T’Challa ile aralarındaki kimya uzaklardan bile hissedilebiliyor ama Nakia’nın yakın zamanda kraliçe olup tahtta oturmak gibi bir niyeti yok. Dışarıda, hiçbir şeyi olmayan, zor durumdaki insanlara yardım etmek onun en önemli amacı. Sanırım Nakia’yı bu yüzden çok sevdim. Köşesine çekilmiyor, insanlarını arayıp bulup onlara yardım ediyor.

nakia_fhd

6. General Okoye

“Wakanda’nın Kadınları” beni gerçekten etkiledi. En çok da “The Walking Dead”ten de tanıdığımız Michonne yani Danai Gurira’nın oynadığı General Okoye karakteri. Ülkesine o kadar içten bağlı bir asker ki yeri geldiğinde ülkesinin iyiliği için eşiyle bile dövüşmek zorunda kalıyor. Hem çok güçlü, hem çok zeki, hem de T’challa’nın en güvendiği savaşçısı, dostu, sağkolu. Okoye’yi anlatmaya kelimeler yetmez benim gözümde ❤

okoye_fhd

5. Spider-Man/Peter Parker

Tobey Maguire mi Andrew Garfield mı derken aradığımızı Tom Holland ile bulduk. Tony Stark ile olan baba-oğul ilişkisine ayrı bayılıyorum ama bireysel olarak da Peter Parker’ın bu kadar şahane olmasının nedeni kesinlikle Tom Holland’ın kendine özgü tavırları olduğunu düşünüyorum. Avengers: Infinity War‘da bizi kahretse de iyi ki yapılmış film anlaşmaları var da geri döneceğinden eminiz.

peter_parker_fhd

4. Black Panther/T’Challa

Captain America: Civil War‘da T’challa ile tanıştığımızda değerlerine bağlı ve prensipli duruşuyla kendisini pek beğenmiştim. Kendi filmi geldiğinde baya sevmeye başladım. Halkına bağlılığıyla gerçek bir lider, dürüst ve erdemli. Rakiplerine bile saygıyla davranan, halkı arasında sevilen gerçekten yiğit ve cesur bir adam. Ah T’Challa, dünyanın senin gibilere ne kadar ihtiyacı var, bir bilsen..

black_panther_fhd

Geldik ilk 3’e. Buradan sonrasının herhangi bir şekilde bir aşk mektubuna dönmesini hiç istemiyorum ama bakalım ne kadar başarılı olacağım =)

3. Doctor Strange/Stephen Strange

Marvel Sinematik Evreni’nin yeni yıldızı Stephen Strange’e merhaba diyin! İlerleyen dönemlerde gelişen bilgeliği ile Avengers’ın kalbinde yer alacağını düşünüyorum. Spiderman:Far From Home filminde Tony Stark yerine Peter Parker’ın yeni mentörü olarak geçtiğini öğrendiğimden beri de bu fikrim kesinleşti. Stephen Strange bu rolü en iyi dolduracak kişi olabilir gerçekten de. İlk filme baktığımızda Tony Stark ile aynı şaşaalı hayatı, aynı kibri, aynı dibe çöküşleri, kendi mentörü konusunda aynı hayal kırıklığına uğradıklarını, arkadaşının düşmana evrilmesi derken hemen hemen aynı hayatı yaşadıklarını görebiliriz zaten. Stephen Strange belki de bu evrenin gördüğü en büyük büyücülerden dolayısıyla en güçlü savaşçılardan biri olabilir. Hikayesinin devamını merakla bekleyeceğim.

doctor_strange_fhd

2. Thor

Bir insan Thor’u nasıl sevmez? Çocuksu merakını, inadını, varını yoğunu ortaya koyarak savaşmasını, gücünü, bağlılığını, doğru bildiğinden şaşmayışını, insanlardaki iyiliğe inanıyor olmasını ve her şartta devam edebildiğini gören herkes Thor’u sever. Thor da Stephen Strange gibi kibirli ve uzun bir yoldan geçerek, törpülenerek bugün olduğu Tanrı haline geldi. Thor: Ragnarok filmi ile überThor’a dönüştüğünden beri izlemesi çok daha keyifli bir hal aldı. Infinity War ile öyle güçlendi, öyle şahane bir savaşçı oldu ki Chris Hemsworth ile kontrat yenilemeye gitsinler istiyorum. Bildiğimiz anlamdaki Thor’un hikayesini bitirdiler. Asgard öldü, Mjolnir öldü, ailesi öldü, kardeşi öldü, arkadaşları öldü, halkının yarısı öldü. Ama Stormbreaker geldi, halkının yarısı da dünyanın bir yerinde Valkyrie ile güvende. Artık Thor da çok güvenilir bir savaşçı olduğu için ellerinde tutmaları gerektiğine inanıyorum.

thor_fhd

1. Iron Man/Tony Stark

The Man, The Myth, The Legend

En büyük evrimi geçiren adam. İlk filmiyle göründüğü son film arasında karakteri arasında dağlar kadar fark olan adam. Şu aşağıdaki pozdan fersahlarca uzaklaşmış olan adam.. Pardon, aşk mektubuna bağlamaya başladım sanırım. Ancak bu kadar dayanabildim. Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz ❤

Iron Man ile hayatımızda girdiğinde Stark Industries’in şımarık oğluydu. Dünyanın kendi etrafında döndüğünü sanıyordu. Filmin sonlarına doğru işlerin hiç de düşündüğü gibi olmadığını gördü. Dünyanın savaşlara teslim olmasında şirketinin rolünü gördü, bunu düzeltmeye çalıştı. Avengers ile dünyanın bambaşka tehditlere açık olduğunu gördü. Bu durum onda inanılmaz bir baskı yarattı. Iron Man 3 ile yaşadığı panik ataklara ve paranoyaya şahit olduk. Dünyayı kurtarmak ve arkadaşlarını hayatta tutmak için Ultron’u yarattığında işler daha da karmaşıklaştı. Civil War ile en yakın arkadaşı tarafından ailesinin katiline tercih edilip yalnız bırakıldı. Yine de yılmadı. Peter Parker’ın mentörü oldu, Pepper ile barıştı işleri yoluna koydu. Tam yine her şey yoluna girmişken bu kez ortaya Thanos çıktı. Ve Stephen Strange’in açtığı yolda Avengers’a önderlik edip, dünyayı bir kez daha kurtarmak yine Tony Stark’a düştü.

Umarım Avengers 4 ile Tony’e ya da Pepper’a veda etmeyiz. Tony’nin deneyimlediği bunca acıdan sonra yoluna mutlu bir şekilde gidişini izlemek istiyorum. Umarım dramatik sonu Tony üzerinden planlamazlar. Filmler onunla başladı, onun ölümüyle tamamlamayacaklarını düşünmek istiyorum. Bir şekilde orada olsun. Ne bileyim konuk oyuncu olur, aftercredit sahnesi olur. Her şekilde kabülüm. Yine aşk mektubuna dönüştürmeden bitiriyorum. Tamam.

tony_stark_fhd

Bu liste işi çok eğlenceliymiş ya, en kısa zamanda bir de tersini yapayım bakalım ne çıkacak.

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2018 – Tüm Hakları Saklıdır.

2 comments

 1. Bence bu listeyi olustururken whatsappta mesajlasiyordun cunku Cap’e resmen haksizlik etmissin. 13 nedir ya? Objection!! 🤣🤣😜 Saka bir yana, en sevdiklerimden bazilarini listende goremesem de elinize saglik diyorum efenim. 🤗 Ozellikle Wasp, Wakanda kadinlari , Thor ve Strange ile ilgili fikirlerine can-i gonulden katiliyorum. Marvel candir. 😍

  Liked by 1 person

  1. Ahahahahah Whatsapp =))

   Teşekkür ederim bloğumun ilk ziyaretçisi Bih ❤
   Tony'i de içten içe çok seviyorsun biliyorum skgjlskfgjlsj
   Cap 13'te iyi ya. -Ki o zaman Civil War'u tekrar izlememiştim, düşün bak.

   Ama Marvel her zaman candır bence de ❤

   Like

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: