Günlük

Karşımızdakini Gerçekten Anlıyor muyuz?

İletişimin özünü kullandığımız kelimelerin oluşturduğunu düşünüyorum. Bu kelimeleri kullanışımızın da bize, her birimize özgü olduğunu düşünüyorum. Kalıplar, değerler, yargılar o kadar öznel ki..

“Cesaret” kelimesini ele alalım. Sizce nedir “cesaret”? Neyi “cesurca” bulursunuz? Ya da “hırs” dendiğinde beyninizde olumlu bir düşünce mi yayılır, yoksa negatif hisler kalbinize mi yapışır?

Her birimizin yargıları, değerleri ve bunlara yaptığı tanımlar farklıdır. Siz hırsı olumsuz ve çevrenize zarar veren bir davranış gibi tanımlarsınız. Ben gelişmek için gerekli bir his olarak tanımlarım. Sevgi, aşk, mutluluk, sadakat, üzüntü, korku hepsi farklı değişkenler.

Bu yüzden bir kişiyle konuşurken onu etkili şekilde dinlemenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ne söylemek istiyor? Bana ne anlatıyor? Neler yaşamış, nasıl tanımlamış bunlar çok önemli. İnsanları seçtikleri kelimeler üzerinden tanımaya çalışmak gerekiyor. Yoksa hepimiz söylemek istediklerimizi söyleyemeden diğerlerinin anlam denizinde boğulmaya başlıyoruz.

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2018 – Tüm Hakları Saklıdır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s