Kendime Not, İstanbul'da Yaşamak

“Kısa Çöp Uzun Çöpten Hakkını Alır Elbette”

Yeni öğrendim bu sözü. Sosyal medyada yer alan bir videoda, insanların hayvanlara her bir kötü davranışının ardından hayvanların aldığı intikamların görüntüleri bu tek dize ile verilmişti. Videoyu izlerken, her bir eziyete karşılık veren hayvanları görünce biraz da olsun içim soğuyordu ama karşılık veremeyen bir o kadar da masum canlının olduğu aklıma geldikçe üzüntü duyuyordum. Hala duyuyorum. Tüm kısa çöpler bir an önce uzun çöplerden hakkını alsın istiyorum. İnsan, hayvan, ağaç hiç farketmez. Kim bir başka canlıya eziyet ediyorsa, umarım kat be kat fazlasını bulur.

Üzülerek yazıyorum ki yola kaçan kurbanlıkların görüntüleri bayramların, özellikle de kurban bayramlarının klasikleri haline geldi. Her bayram aynı hikaye ile imtihan ediliyoruz ve her seferinde aynı hikayeden sınıfta kalıyoruz. Birçoğu, hayvanlara eziyet ettiğinin farkında bile değil ve en kötüsü de gerçekten onlar.

Cennet de cehennem de bu dünyada.. En sevdiğim sözlerden bir diğeri de bu işte. Doğaya, insana saygımız olursa, kimsenin bir şeyini çalmazsak, biraz da kibar olmaya çalışırsak cenneti yaratabiliriz. Aksi halde, hepimiz için hoşgeldin cehennem!

Buna karamsar bir yazı demeyelim de, adaletin tecelli edeceğine olan umut yazısı diyelim bence. Hani bayram henüz tam bitmedi ya o açıdan.

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2018 – Tüm Hakları Saklıdır.

6 thoughts on ““Kısa Çöp Uzun Çöpten Hakkını Alır Elbette””

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s