Erasmus, Günlük

Macera Başladı: 6. Gün

Avrupa Birliği vatandaşı olmadan, Avrupa’da okumak/çalışmak istiyorsanız, uğraşacağınız konulardan bir tanesi de “Permit of Stay”. Oturma izni olarak çevirebileceğimiz bu izne başvurmak için giriş yaptığınız tarihten itibaren 8 gününüz var. 8 gün içerisinde en yakın postaneye gitmeniz gerekiyor. Yapılacakları adım adım yazacağım, belki birine faydası olur gerçekten. Çünkü bu konularda size yardımcı olabilecek insanlara rastlamanız biraz zor açıkçası.

Perugia’nın merkezinde 3 tane postane var. İkisi öğlen 13.30’a kadar çalışıyor. Diğeri ise 19.00’a. Bu neye göre belirlenmiş bilmiyorum ama tam olarak öğrenince Perugia’daki çalışma saatleri hakkında da bir şeyler yazmayı düşünüyorum. Çok enteresan çünkü. 12.30’da kapanıp 16.30’da açılan yerler olduğu gibi, 15.30’da kapanıp 19.30’da açılan yerler de var. Henüz çözemedim mantıklarını. Yavaştan çözeceğimi umuyorum.

Açık bir postane bulursanız, hemen girip oturma izni için kit almak istediğinizi söylüyorsunuz. Size kalın bir zarf veriyorlar. O an ödeme yapmıyorsunuz. Bunu zarfın kalınlığını görüp gözünüz korktuğu ve unuttuğunuz için yapmıyorsunuz tabii, prosedür böyle =) Bu arada gerçekten gözünüz korkmasın, doldurmak çok kolaymış. Biz de çok korkmuştuk. Stranieri Üniversitesi bizim üniversitemiz olmamasına rağmen bize çok yardımcı oldu mesela. Kendi bilgilerinizi, burada nerede kaldığınızı, neden ve ne kadar kaldığınızı doldurup pul almaya gidiyorsunuz. Pulu “Tabaccaio/Tabaccheria” dedikleri, sigara satan dükkanlardan alıyorsunuz. Pulun adı da “Marca da bollo” ve evet her şeyin farklı bir adı var burada =)

16 EURO verip pulu aldıktan sonra, tekrar postaneye gidiyorsunuz. Muhtemelen hiç İtalyanca bilmeyen göçmenlerle uğraşmaktan bezmiş bir görevliyle karşılaşacaksınız. Pulu, doldurduğunuz belgeleri, okulun kabul mektubunu, vize ve pasaport fotokopinizi veriyorsunuz. O sizden yeni bir ödeme yapmanızı istiyor. 70,46 EURO ödediğinizi yazmanıza rağmen 71,46 EURO ödüyorsunuz. Bu noktada biraz Türk gibiler bence, o 1 Euro’nun nereye gittiğini anlamadım mesela ahahahaha. Neyse ödemeyi yapıp görevlinin yanına gelince, kit için de son olarak bir 30 EURO ödüyorsunuz.

Bitti mi sandınız? BİTMEDİ tabii ki.

Bunların sonunda size polis merkezi ile bir randevu veriyorlar. Bana verdikleri randevu 25 EKİM’de. Oturma iznim de 3 aya çıkarsa, gitmeden elime geçer inşallah =))

Bazı insanlar, buna gerek yok, uğraşmayın diyorlar. Güneye gidildikçe doğru olabilir ama ben sorun yaşamak istemeyen bir insan olarak bu izne başvurdum. Hem İtalya’da hem Avrupa’da gezmek istiyorum. Bu yüzden risk almak istemiyorum.

Bu arada tüm bu olayın en komik kısmı, postaneye gidince, tontiş bir memurun bana bakıp beklemeyin isterseniz sırada bir sürü insan var, yarın sabah gelebilirsiniz demesiydi. Arkama dönüp bir sürü insan kim diye baktığımda 6 tane başka Erasmus öğrencisi gördüm. Ah amca ah, ben nereden geldim, sen bir bilsen! BENİM İÇİN EN AZ BİR SAAT BEKLEMEDİĞİM SIRA, SIRA DEĞİLDİR!

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2018 – Tüm Hakları Saklıdır.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s