Erasmus, Günlük

Macera Başladı: 9. Gün

Bugün evimizi de bulduk!

O kadar fazla yere yazdık, o kadar insana ulaştık ki sonunda içlerinden biri işe yaradı! Merkeze çok yakın, tatlı, iki odalı bir evimiz oldu. Yurttan daha pahalıya geliyor tabii ki ama daha rahat edeceğimize eminim. En azından ikimiz için de birer odası ve birlikte oturup yemek yemek istersek yemek masası olan bir salonu var. Ve gerçekten tam merkezde.

Yurdun kendince sıkıntıları var. Mesela okula ve merkeze gitmek için sürekli otobüs kullanmamız gerekiyor. Bileti kendi yerindeki büfeden aldığınızda 1,5 EURO, otobüsten aldığınızda 2,00 EURO ve sadece 70 dakika geçerli. Öğrenciler için en uygun aylık 45, 3 aylık 110 EURO’luk kartlar hazırlamışlar ama bizdeki akbil mantığında mı çok çözemedim. Her türlü en az 35 EURO falan yol masrafım olacaktı. Oda giriş katta olduğu için dışarının tüm tozu, kiri yaprağı daha şimdiden bizim odamızda. Kışın bunun yağmuru var, karı var. Buz gibi odada pislikten ya da soğuktan ölme ihtimalimiz var. Şaka bir yana odamız yemek pişirmek için de çok küçük. Yurtta bir yemekhane ya da kantin yok. Sadece yan tarafta kocaman bir BİM klasmanında market var. Her şeyi halletsek ve tek mesela bu olsa bile fena, oda ve kıyafetlerimiz sürekli yemek kokacaktı.

Bir de şu an Zeynep farkında değil ama mahremiyet olmadan yaşamak çok zor. Ben kesinlikle kendi özel alanımı istiyorum.

Her kararın farklı zorlukları ve sonuçları mevcut işte.

Bir önceki denememizde gezdiğimiz evi de beğenmiştik; okula ve merkeze daha uzun bir yürüme mesafesi vardı ama ev çok genişti. İçinde de hiçbir şeyi yoktu. Her şeyi en baştan almamız gerekecekti -ki ev taşıyanlar bilir, inanılmaz masraflı bir iş. Bunu da geçtik ev sahibi ve emlakçı bizi gözümüzün içine baka baka kazıklamaya çalıştı. Sürpriz bir şekilde faturaları üstümüze almamız gerektiğini söyledi (bu işlemin yüklü meblağlarda açılış-kapanış ücreti olduğunu daha sonra farklı bir emlakçıdan öğrendik.). Yine sürpriz bir şekilde iki aylık depozito istediklerini öğrendik. (Geri alabilir miydik Allah bilir!). Ve şaşırmayacaksınız ama yine sürpriz bir şekilde emlakçının da bir aylık kiranın %10’u çarpı kalacağımız ay kadar ücret alacağını öğrendik. Hepsi de son dakika bilgisiydi. Tabii ki kabul etmeyip oradan ayrıldık.

İyi ki de ayrılmışız. Şimdi tamamıyla eşyalı bir ev tuttuk. Kirası ilkiyle hemen hemen aynı fiyatta hem de. Ev sahibimizin tam 5 evi daha varmış. İnanılmaz değil mi? İnsanlar burada rahatlıkla yaşayabiliyorlar. Perugia diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygun. Herkesin evi ve arabası var. Günlerdir gözlemliyorum, bu otobüs hattını da bir biz kullanıyoruz bir de siyahi kardeşlerimiz =) Diğerlerinin ne iş yaparak geçindiğini pek çözemedim henüz.

Emlakçı bizim için son çareydi, biraz havadan para saçmış olduk ama gerçekten kısa dönem kalışlar için başka bir çare yok burada. Bugün yanımızdaki Ruslara da yardım ettik. Onlar da yurdun konumu ve dezavantajları yüzünden kendi arkadaş grubuyla 5 kişilik bir eve çıkmaya karar verdiler. Biz de 1 EURO 8 TL, onlarda 1 EURO 80 Ruble… Gerçi enflasyon oranı ve yaşam kalitesini göz önünde bulundurduğumuzda onlar yine de bizden iyi durumda.

Yurtta bizim dışımızda Ruslar, Çinliler, Tayvanlılar var. Sanırım Avrupa Birliği vatandaşı olmayanları buraya yönlendiriyorlar. Bunun altında faşist bir duygu var mı bilmiyorum. Ama bu organizasyonun başındaki kişi ben olsam, esas yabancıları merkeze yerleştiririm. Yol bilmez iz bilmez gariban, bırak merkezde takılsın işte!

Paramız çokmuş gibi bir de nelerle uğraştırdılar ya!

Neyse, evimizi de hallettik. Sonrası daha güzel olacak eminim ❤

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2018 – Tüm Hakları Saklıdır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s