Erasmus, Günlük

Macera Başladı: 10. Gün

Günler ne çabuk geçiyor, inanılmaz! 10 gün oldu bile.

Bu 10 günde neler yaptım? Şöyle bir anımsıyorum hemen. Aslına bakarsanız bir sürü bürokratik ıvır zıvır ile uğraştım, ev tuttum, telefon ve banka işlerimi hallettim. Ulaşım sistemini çözdüm.

Hiçbir şey bilmediğim için bana her şey çok yeni ve çok eğlenceli geliyor. Her gördüğüm şeye heyecanlanıyorum. Dün bizim “bi milyoncu”lar gibi bir dükkan buldum, inanılmaz hevesle gezdim. Ama belirtmeliyim aşırı temiz ve düzenliydi. Yine belirtmeden geçemeyeceğim, fiyatları gerçekten çok uygundu. Bunları görünce biraz üzülüyorum, biliyor musunuz? Biz saatlerce, vahşi insanların arasında çalışıp üç kuruş kazanmaya çalışıp kalitesiz yaşıyoruz. Burada insanlar ortalama 5 saat çalışarak, ev araba sahibi olabiliyorlar, her şeyi ucuza alabiliyorlar ve çok kaliteli yaşıyorlar.

Bulunduğum yere 15 dakika yürüme mesafesinde inanılmaz büyük bir park var mesela. Okçuluk alanından, bisiklet alanına, yürüyüş alanından basketbol sahasına her şey var. İnanılmaz güzel bir yer. İstersen spor yap, istersen maç yap, istersen matını al gel yoga yap. İstersen voleybol takımının maçını izle. O kadar fazla seçenek var ve o kadar özgürler ki…

Ben de ülkemde böyle yaşamak isterdim. Bazı alışverişlerde kıyaslıyorum da, 8 ile çarpsam bile Türkiye’den daha ucuza geliyor. Özeniyorum. Üzülüyorum.

Henüz yaşı benimkine yakın bir iki kişi ile tanışabildim. Merak ediyorum, onlar da Perugia’dan bıkıp başka ülkelere gittiler de burada kimse kalmadı mı acaba?

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2018 – Tüm Hakları Saklıdır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s