Erasmus, Günlük

Macera Başladı: 12. Gün

Çok tatlı etkinlikler, müzeler, sergiler görüyorum ama ıvır zıvır işlerimi bir türlü bitiremediğim için hiçbirine katılamıyorum henüz.

Sonunda okuluma gitmeyi de başardım. Muhteşem bu arada, en az kendi üniversitem kadar sevdim. Bilenler bilir, her şeye rağmen İstanbul Üniversitesi’ni çok severim. Perugia Üniversitesi’ni de çok sevdim. İnanılmaz güzel bir yerde, binalarına falan bayıldım. Tamamen tarihi binalar, dışları çok güzel korunmuş, içleri de çok modern. Şimdiye kadar gördüğüm hiçbir bina beni hayal kırıklığına uğratmadı. Sadece biraz karışık. Mesela İletişim Departmanı’ndaki koordinatör hocamın odasını arıyordum. 6 kişiye sordum. İngilizce olarak sordum daha kolay anlarım diye. 4’ü İTALYANCA cevap verdi =)))) Tam onlara sövecektim ki İngilizce cevap veren iki kişinin de ne anlatmaya çalıştığını anlamadım. Dolandım dolandım adamın odasını bulamadım. Sanki bir yerde benim göremediğim sihirli bir kapı vardı da, oda oranın ardındaydı. İnanılmaz bir maceraydı gerçekten. Kimbilir bu oda nerede çıkacak? Yarın tekrar deneyeceğim.

Düşününce, birine adres anlatmak gerçekten çok zor. Türkçe bile anlatmakta/anlamakta zorlanıyordum çoğu zaman. Buradaki maceralarımı bu yüzden de merakla bekliyorum. Buradayken kaybolmaktan korkmuyorum ama. Çoğunlukla haritamı açmıyorum. Her yer yeni, herkes yeni benim için. Her seçeneğe açığım. Zamanım bol. Nefes alıyorum. Geziyorum. Dünyanın farkına varıyorum. Anlamaya çalışıyorum.

Perugia’nın bu ilk karşıma çıkışı değil biliyor musunuz? İtalyanca kursuna giderken İtalyan Kültür Merkezi, Universita Per Stranieri (Yabancılar için Üniversite)’de bir aylık bir vermek için sınav açmıştı iki sene üstüste. Oralı olmamıştım. Önünden geçerken düşünüyorum hep. O zaman gelseydim nasıl olurdu acaba diye. Ama sadece meraktan. Hayatta her şeyin bir zamanı olduğuna ve zamanı gelmeden hiçbir şeyin gerçekleşmeyeceğine inanan bir insanım ben. Şu an Perugia’da olduğuma göre, en doğru zaman bu zaman, şu an benim için.

(“Simge Pınar – Yeni Bir Hayat” çalıyor şu an. İlk kez dinliyorum ama bu yazıyı yazarken tam da her şeyin üstüne çok iyi geldi)

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2018 – Tüm Hakları Saklıdır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s