Erasmus Günlük

Macera Başladı: 13. Gün

Buraya günü gününe yazmadığımı farketmişsinizdir belki. Depolayarak devam ediyorum. Mesela bu yazıyı ayın 9’unda yazıyorum ama 13’ünde yayına girecek. 13’üne kadar yayına girecek diğer yazılar da hazır. Koşturmaca sırasında 13’üne kadar yazamazsam diye bu yöntemle devam ediyorum. O güne kadar yeniden bir boş vakit bulduğumda yine birden fazla maceramı yazıp takvime yayacağım. Böyle böyle devam edecek gibi görünüyor. Çünkü burayı kendim için önemsiyorum.

Bu aslında benim bir nevi günlüğüm. Kendime notlarım. Döndüğümde her şeyi anı anına hatırlamak isteyeceğim çünkü biliyorum. Bu blog, yaşadıklarımın canlı şahidi. Arada birine yardımcı oluyorsa ne mutlu bana. En azından Erasmus öğrencilerine İtalya’ya gelirken ne yapması gerektiğini anlatan bir rehber gibi aynı zamanda. Çünkü gelirken beni neyle karşılaşacağıma dair uyandıran hiçbir şey yoktu. Buraya az da olsa göz gezdiren bir Erasmus’lu baya öne geçer bürokratik ıvır zıvır konularında. Benden söylemesi =)

Bu yazı da bir Erasmus yazısı olsun o zaman.

Yurdumuzun bulunduğu konum çok ıssız olduğu için, geçen akşam son otobüsle dönerken -son otobüs dediğim saat 22.00’de bu arada- mesaisine başlamış bir hayat kadınına rastladık. Kadın otobüs durağını ofisi olarak kullanıyor. Sonradan öğrendiğime göre bizim yurdumuzun bulunduğu bu bölge – Ferro di Cavallo –  ıssız olduğu için bu tarz aktiviteleri ile ünlüymüş.

Sonra, İtalyan olduğunu iddia eden Faslı müslüman bir çocuk var mesela, kendisi tıp öğrencisi ama aynı zamanda torbacı. Adı müslüman adı olduğu için, soyadıyla hitap ettiriyor kendisine. Ve evet, hemen hemen tüm Erasmuslular bu yurtta.

Yurdun çok hoş bir direktörü var. Eski askermiş. Tek kelime İngilizce bilmiyor. Neyse ki yakışıklı bir adam ve ben İtalyanca biliyorum. Diğer Erasmuslulara da çevirmenlik yaparız canım ne var =D Ama yine de tek kelime İngilizce bilmeyen adamı, international bir ortama yönetici yapmanın mantığını çözen varsa bana da anlatabilir mi?

Eğer İtalyanca bilmiyorsanız, İtalyanca öğrenmek gibi bir niyetiniz de yoksa boşuna Perugia’yı seçmeyin. Çünkü burada umduğunuz kadar çok insan size İngilizce cevap veremeyebilir. Bunlar rahat insanlar, sıkıntıya gelemiyorlar. İngilizcesi en iyi olan, sizi en iyi anlayan bile konuşmanın bir yerinde İtalyanca’ya dönebiliyor. Benim için bazen tam tersi de olabiliyor. Ben yorulup İngilizce’ye dönüyorum. Çünkü ben de rahat insanım, sıkıntıya gelemiyorum. Demiştim, ruhum İtalyan =D

Benim de en zorlanacağım nokta -ki burada kafam Alman gerçekten- sistem ve iş kavramı. Burada bir sistem yok, baştan söyleyeyim. Mesela dil sınavı olmaya gittik. 9.00 dediler 10.00’da konuşmaya başladılar. Her şeyi İtalyanca anlattılar. Bir isim sırası vs olmadığı için araya kaynayan sınavlarını olup çıktı. Türküz biz, bize koyar mı? Hepimiz ilk ekipte araya kaynayıp sınavımızı olup çıktık. Diğerleri bekliyordu kapıda. Garibanlar.

İtalyanca bilmeyen Erasmuslular perişan haldeler. Yan odamdaki Ruslar hala neye uğradıklarını anlamadılar. 3 ders vermişler, okulda muhattapları yok, sistem yok, İngilizce bilen yok, ayrıca ev bulamıyorlar. Haliyle devreye biz girip yardım ettik. Bizim emlakçımıza yönlendirdik. 4 kız 1 erkek, 5 kişi kalabilecekleri bir ev arıyorlar şimdi.

Ama İtalyanca biliyorsanız ya da ilginiz varsa, geliştirmek istiyorsanız, girişkenseniz, insan tanımayı, saatlerce yürümeyi, özgürlüğü, sohbet etmeyi seviyorsanız burası tam size göre bir yer olabilir. Ne demişti Vizontele’deki Belediye Başkanı: “Burayı seversen, burası Dünya’nın en güzel yeridir. Ama Dünya’nın en güzel yerini sevmezsen, orası Dünya’nın en güzel yeri değildir.”

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2018 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: