Erasmus Günlük

Macera Başladı: 24. Gün

Buna çok atıf yapıyorum biliyorum ama günlerin nasıl çılgınca geçtiğini takip edemiyorum artık.

Sabah uyanmam ile gece yatağa girmem arasında 2 saat varmış gibi geçiyor zaman. Hayatımı takip edemiyorum gerçekten. Buraya yazı bile depolayamadım. Onu geçtim, sanırım annemle bile en son konuşmam geçen hafta. Zaman nasıl bu kadar hızlı geçiyor anlayabilmiş değilim! Kontrolümün kaybolması hem çok güzel, hem çok korkutucu!

Elimden geldiğince yeni şeyler görmeye çalışıyorum burada. Gerçi benim için her şeyin hissi yeni burada, neticede en bildiğim şey bile bir versiyon sadece. İtalyanların versiyonu. Dolayısıyla hiçbir şey önceden bildiğim gibi değil.

Geçtiğimiz günlerde adı “Bir Panzehir Olarak İllüstrasyon” olan bir etkinliğe katıldım. İtalyan illüstrasyon dünyasından “dev” dedikleri bir hoca, “Beppe Giacobbe” söyleşi yapıyordu. Diğer İtalyanlara nazaran tane tane konuştuğu için anlattığı şeyleri rahatlıkla anlayabildim, anlamadığım kısımlarda da standlarda duran centilmen beyler yardım ettiler. Genelde beyler yardım ediyor evet, çünkü kadınlar biraz yabani. Siz onlara güzel sözler söylemeden, onları övmeden sizinle pek konuşmuyorlar. Bir de o kadar yardımsever değiller gibi geldi bana. Ne bileyim bana ya da milliyetime ya da cinsiyetime özel bir durum değilse eğer, insanları pek de umursadıklarını söyleyemem. Erkekleri de yardım severliklerinden öldükleri için yardım etmiyor tabii, o kadar da melek değiller =D

Neyse..

Beppe Giacobbe, üniversitelerde ders vermiş, tasarımla, illüstrasyonla ilgili kitaplar yazmış, kaligrafi ve yazı tipleri ile ilgilenmiş bir sanatçı. Sanatın evrenselliğine ve dilden bağımsızlığına inanan bir insan olarak kitaplarını incelerken çok etkilendim. Sanırım dünya üzerinde bir an bile duraksamadan anladığım tek dil sanat..

Etkinlikte bir de atölye çalışması vardı. Perugia’nın bilinen yetenekli tasarımcıları bir araya gelmişler, 3 ayrı masa oluşturmuşlardı. Her masada daha önce tasarlanan bir kapak bulunuyordu ve her masadan bu kapağın yeniden yaratılması istenmişti. Fotoğraflarını çekmediğime çok pişmanım çünkü her artist kendi sanatını o kadar güzel icra etmişti ki bazı çalışmalar orijinalinden daha güzeldi.

Her bulduğum etkinliğe katılacağım bundan sonra!

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2018 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: