Günlük Kendime Not

Faydalı Yalnızlık

Yalnızlığınızı seviyor musunuz? Yoksa yalnız kalmamak için elinizden geleni yapıyor musunuz? Kendiniz için, sadece canınız istedi diye bir yere gidebiliyor musunuz yoksa illa birini peşinizde sürüklemek zorunda mı hissediyorsunuz? Tüm işinizi gücünüzü bitirdiğinizde, biraz kafa dinlemek istemez misiniz?

Aldığım İtalyanca derslerinin birinde, konuşma konumuz “mutluluktu”. Dersin hocası bizi konuşturmaya çalışıyordu ve “Sizi ne mutlu eder?” diye sordu. Sıra bana geldiğinde “Yalnız başına seyahate çıkmak, yalnız başıma sinemaya gitmek.” demiştim. Çünkü benim için bu tarz deneyimleri yalnız yaşamak mükemmel bir şey! Arka sıramda bir oturan bir kadın lafa girerek, “Bu tarz şeyleri yalnız başına gelmek, zavallıca. Ben tek başıma yemek yemekten bile nefret ederim.” dedi. Öncelikle görüyorsunuz ki bir başkasının sözünü kesmek, onu bir şeyle itham etmek, onu tenkit etmek için sadece alt gelir düzeyinden ve cahil bir insan olmanız gerekmiyor. Bu örnekle gördüm ki bir yerde üst düzey yönetici olman, bilmemkaç üniversite bitirmiş olman, yıllarca Avrupa’nın güzide şehirlerinde yaşaman ya da bok gibi paran olması bile SAYGISIZ bir AYI olmana  engel değil. Neyse sinirimi kustuktan sonra devam edebilirim artık =)

O derste o kadına da tane tane açıkladığım gibi, benim için yalnız olmanın mükemmel bir tecrübesi var. Kendinizi dinliyorsunuz, kendinizi tanıyorsunuz, ne istediğinizi anlıyorsunuz yalnızken. Faydalı bir bencillik olarak da görebilirsiniz isterseniz. CANINIZ NE İSTİYORSA, PAŞA GÖNLÜNÜZ NE ARZU ETTİYSE ONU YAPIYORSUNUZ. Kalan kişilere göre kendinizi ve isteklerinizi hizalamıyorsunuz. Yok x kişi uyuyakaldı, yok y kişi bunu yapmak istemiyor, yok z kişi şunu yemek istemiyor vs gibi çekişmelere girmenize gerek kalmıyor. Nereye gitmek, neyi görmek, neyi yemek, nereyi gezmek istiyorsanız onu yapıyorsunuz ve sonuna kadar özgürsünüz. Ben bunu gerçekten çok seviyorum. Elimden geldiğince de yapıyorum. Kendi kendime yapabileceğim etkinlikler planlıyorum. Dilini bilmediğim ülkelerde bile yanımdaki insanlardan kurtulup yalnız başıma gezmenin yolunu buldum ben, yalnız başına keşfetmekten daha güzel bir şey olabilir mi ya?

Yalnız kalmamak için yanına birini bulmadan dışarıya çıkmayan insanları tanıyorum. Halbuki bu yalnızlığı tanısa sevecek ve hayatında büyük kapılar açmaya başlayacak. Yalnız yürümenin, havayı koklamanın keyfi hiçbir yerde yok. Yalnızken sinemaya, tiyatroya, alışverişe gitmek, yolculuğa çıkmak insanı büyüten tecrübelerdir ve asla zavallıca falan da değildir =))) Herkese tavsiyemdir.

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2019 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: