Günlük Kendime Not

Netflix Sorunsalı

Son günlerde en az Seren Serengil’in olaylı hayatı kadar konuşulan bir diğer konu da Netflix’in Türkiye pazarından çekilip çekilmeyeceği oldu.

Hepimizin hayatına jet hızıyla giren Netflix, bir çoğumuzun vazgeçilmez eğlencesi haline geldi. Nasıl gelmesin? Ulusal kanallar çöp gibi. İzlenecek bir program yok, eğitici bir program yok, eğlenceli bir şov yok, izlenecek bir film yok, izlenecek bir dizi yok. Varsa yoksa şiddet! Hiçbir şey yoksa gündüz programlarındaki psikolojik şiddet var! Her şey sansürlü, kalanlar da korkunç!

Yurtdışı Netflix hesaplarına göre Türkiye’deki Netflix hesaplarında öyle muhteşem işler yok. Ama buna da şükür diyecek durumdayız çoğumuz. Amazon Prime, Blu Tv, Puhu Tv, Vodafone Tv gibi farklı mecraların da gittikçe güçlenmeye başlaması güzel bir gelişme. Yakında da Disney Plus yayın hayatına başlayacak. Türkiye’de olup olmayacağı henüz bilinmeyen bu platform, Amerika’da Kasım ayında açılacak. Yazının bu kısmını aynen şu hisle yazdım: “Amazon Prime, Hulu, Disney Plus hoştir eme benene!” Çünkü bize verilen belli, bize layık görülen belli. Şu minicik olay da bile “coğrafya kader” işte! Verilen bir gıdın Netflix bile, hem en iyi içeriklerini vermiyor hem de verdiğinin bile sansürlenme durumu var.

Son yapılan açıklamalara göre Netflix, Türkiye pazarında kalıyor, henüz bir çekilme söz konusu değil. Ayrıca kendince “ebevyn kontrolü”nü attırmaya yönelik işlemler yapacağının altını çiziyor. Yani sansüre şimdilik kısmen de olsa evet diyor. Çünkü bu iş sadece çocukların kullanıcı hesabını düzenlemekle kalmayacaktır diye düşünüyorum. Evet, Sense8 gibi dizileri sansürleyemezler. Bölüm başına 3 dakika falan kalır çünkü ellerinde =) Ama onu Türkiye içeriklerine eklemezler. Böyle böyle giderek daralan bir çemberde kalırız, aldığımız tek içerik de Hakan Muhafız ve daha beteri olan Maskeli Beşler ya da Recep İvedik içerikleri olur.

Bazen olanları cidden içime sindiremiyorum. Evimizin içinde olan, parasını verip aldığımız, bu kadar temel bir şeye bile karışabilen bir sistem olması inanılır gibi değil! Bilerek isteyerek her gün daha da aşağı seviyeye çekiliyor olmamız inanılır gibi değil!

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2019 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: