Diziler Listeler

En Sevilesi 5 The Witcher Karakteri

Madem The Witcher dedim, madem kendimi yeni bir dizi ile zehirledim o zaman neden oradaki favori karakterlerimi de listelemeyeyim, değil mi?

Yabancı dizilerin, bizim dizilerden en büyük farkı bu bence. Her ne kadar gerçekdışı ya da fantastik dizi bile yapıyor olurlarsa olsunlar, sundukları karakterleri sevebiliyoruz. Bize her daim gerçek gelmeyi başarabiliyorlar. Dahası onlarla bağlantı kurabiliyoruz. Bu mükemmel bir şey bana sorarsanız.

Elf Dara’nın ailesinin yok oluşunun acısını, Yennefer’ın doyumsuzluğunu, Geralt’ın umursamak istememesine rağmen sürekli geri dönüp yardım edişini, Istredd’in arayışını, Jaskier’in fırsatçılığını tanımayan olmamıştır bence. Ne kadar gerçek duygularla beslenirlerse o kadar gerçek hale gelen bu kahramanlar arasından en sevdiğimi beşini açıklıyorum o zaman yüksek müsadelerinizle.

jaskier_fhd

-Buradan sonrası spoiler içerir-

Bu beş karakterden biri Jaskier demek isterdim. Ama hayır, değil. Fotoğrafı sevdiğim ve o bölümü çok sevdiğim için kullandım. Beş değil onbeş karakter olsa Jaskier yine kendine yer bulamayabilirdi benim listemde. Kendisini fırsatçı buluyorum ama yine de komik bir tipleme ve Geralt ile olan sahnelerine gülmeden edemiyorum. Son bölümde Geralt’ın gazabına uğradı ama ikinci sezonda onu görmeye devam edeceğimizden eminim. Geralt’ın ondan daha yavaş yaşlanması, arkadaş olmayacakları anlamına gelmiyor neticede. Neyse ben listeme döneyim.

mousesack_fhd.jpg

5. Mousesack

Kraliçe Calanthe’nin yakın arkadaşı ve danışmanı olan Mousesack aynı zamanda sihirli güçlere de sahip olan bir koruyucu. Yıllarca Kraliçe Calanthe’nin yanında kalmış, onun için savaşmış, zamanında gerçek adaletten ve onurdan yana durmuş bir adam. Ancak yıllar tabii ki onu da değiştiriyor ve Calanthe’nin yaptığı yanlışları da onaylayıp onun yanında kalmaya devam ediyor. Dizi olsun gerçek olsun, iktidara, güce yakın olan herkes bir şekilde yoldan çıkmaktan kaçamıyor. Mousesack’in karakterine yapacağım tek eleştiri bu olur sanırım. Yapabilecekken Calanthe’nin katliamlarını ve gereksiz güç gösterilerini engellememek. Prenses Ciri’ye de yıllarca yoldaşlık etmiş olan Mousesack, bizimle kısa bir vakit geçirmiş olmasına rağmen Kraliçe Calanthe’ye göre daha aklı selim bir karakter olduğu için bu listedeki yerini aldı. 2. sezonda kendisini yeniden görme ihtimalimizi çok zayıf buluyorum.

ciri_fhd

4. Ciri

Dizinin en önemli 3 karakterinden biri olan Prenses Cirilla, normal bir kız gibi büyümek isteyen ve bunun için elinden geleni yapan biri. Kılık değiştirip sokakta arkadaşlarıyla da oynuyor, kraliyet meselelerinde de boy gösteriyor. Ancak karakterde yine de tam oturmayan bir şeyler var. Belki çocukluğundan beri önemli konularda karanlıkta bırakılmış olması ya da “Sürpriz Çocuk” olmasından ya da güçleri olduğundan zerre haberinin olmaması onu bu noktaya sürüklemiştir. Mesela çok güçlü olduğu, özel biri olduğu söyleniyor ama bu kısım doldurulmuyor pek. Neden güçlü? E öyle işte! Neler yapabiliyor? Çok büyük şeyler! =) Bir de biraz fazla saf değil mi? Dara’ya güveniyor, ormandaki kadınlara güveniyor, fake Mousesack’e güveniyor, onu evine alan kadına güveniyor. Ah şu iyilerin mutlak saf olma hali…

Şimdi Geralt ile buluştuğuna göre Geralt onu sıkı bir eğitim programına alacaktır diye düşünüyorum. Bir de Yennefer’ı saflarına kattıklarında mükemmel bir aksiyon izleyeceğiz, bundan eminim! Hikaye daha yeni başlıyor! Umarım ergen krizleri yaşayan bir tip olmaz şeklinde de bir temennim var. Bakacağız artık.

tissaia_fhd.JPG

3. Tissaia

Güçlü kadınlar yetiştiren bir güçlü kadın! En sevdiğim! Dizinin Yennefer ile birlikte en güzel iki kadınından biri olan Tissaia karakterini resmen ben seveyim diye yazmışlar! En sevdiğim karakter gelişimi dışarıya kalpsiz ve soğuk duran ama aslında içinde fırtınalar kopan karakterin gelişimidir. Tissaia da tam o ekolden. Çok güçlü ama çok soğuk. İyi mi kötü mü ilk gördüğümüzde anlaşılmıyor. Sahnelerinin ilerlemesi, karakterinin gelişmesi gerekiyor. Sonunda bir bakıyoruz ki tıpkı kimsesizlerin kimsesi Albus Dumbledore gibi, kendisini öğrencilerine ve iyiliğin gelişimine adamış bir müdire. Bunun için canını ortaya koymak pahasına savaş verdiğini de unutmayalım. Sezonun sonunda ölseydi çok üzülürdüm. Yennefer’ın ona daha çok uzun yıllar ihtiyacı var ❤

geralt_fhd

2. The Witcher

Sıra ilk ikiye gelince burada çarşı biraz karıştı. Rivialı Geralt’ı da çok seviyorum Vengerbergli Yennefer’ı da ❤ Ama objektif bir değerlendirme yaptığımda gördüm ki Rivialı Geralt’ı daha çok Henry Cavill’den ötürü seviyorum ama Yennefer’ın daha çok karakterini seviyorum. Bu nedenle Geraltcığım ikinci sırayı aldı. Henry Cavill’in müthiş oyunculuğunu, güzel mimiklerini, iyice şişirdiği kaslarını daha fazla övmeme gerek yok sanırım. Bu nedenle artık biraz da Witcher karakterini övmek istiyorum.

Her seferinde insanları umursamamayı kafaya koyan, sadece parasını alıp işini yapma kıvamına gelen Geralt, yine her seferinde kendini tutamayıp kendisini insancıl dramaların göbeğinde buluyor. Jaskier’i kendisinden uzaklaştırmaya çalışıyor, onun susmasını istiyor ama sonra onu kurtarmak için elinden geleni yapıyor. Az kötülük ile çok kötülük arasında kalmak istemiyor, her şey iyi ya da kötü olarak ayrılsın istiyor ama kendisini her zaman gri bölgede görüyoruz. Tam da bu yüzden bu hikayeyi ve karakteri çok sevdim. Şimdi sürpriz kızı ile nasıl maceralar yaşayacaklar bilmiyorum ama onun öncesinde kendi küçüklüğünü ve onu yetiştiren Vesemir’i görmeyi çok istiyorum.

yennefer_fhd

1. Yennefer

Her şeyi isteyen Vengerbergli Yennefer’a bir aşk mektubu yazsam, içimdekileri ancak o zaman dökebilirim sanırım. Sezon sonunda olanlar itibariyle büyük olasılıkla ikinci sezonun ilk bölümünde onu göremeyiz diye düşünüyorum. Geralt ve Ciri ile kavuşması da 5. ya da 6. bölümü bulabilir bence.

İyisiyle kötüsüyle kendisini, ruhunu, duygularını kabullenmiş insanlara tapıyorum. Ben buyum diyebiliyorlar. Doyumsuz oluşunu kabul etmiş Yennefer’ın da durumu böyle, o da böyle biri. İçinde var olan tüm duyguları kabul etmiş, yaşadığı hiçbir şeyi inkar etmiyor. Gizlediği tek şey kendi kontrolü dışında yapılmış olan gerçek fiziki özellikleri. Daha kendisinin bile bilmediği zamanlarda güçleri yüzünden yapılan bir lanetin etkileri.

Yennefer sadece kendisini düşünüyor ve özgür iradesinin peşinden gidiyor. Başkası gibi davranmıyor, başkasını önemsiyor gibi de davranmıyor. Kalbi tamamen yok değil, var tabii. Ama her zaman onu ortaya çıkarmıyor. Birini önemsediği zaman kendisine bunu yaşaması için izin veriyor, onun için elinden geleni yapmaya çalışıyor; önemsemiyorsa da çekip gidiyor. Hayatta kendi hedefleri, kendi amaçları var. Bunlar için her şeyi yapmaya hazır. Kendi yolculuğuna çıkmış ve o yolculukta tek başına. Bununla alakalı hiçbir sorunu ya da korkusu yok. O, olduğu gibi biri.

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: