“Yeni Nesil Anne” Tiplemeleri

Nedir bu kadınların sizden çektiği be kardeşim! Her yerde ayrı kalıba sokulduklarını görmekten içim kıyıldı. Bir salın artık şu kadınları, bir özgür bırakın da kim ne yapmak istiyorsa yapsın…

Şiddeti, tecavüzü, tacizi geçtim. Bu kez serzenişim dizilerdeki “yeni nesil anne” karakterleri yüzünden. Zaten dizilerde ya salak ya da fettan olarak resmedilen kadınlara bir de çok genç yaşta anne olmayı yüklüyorlar. Misal “Zalim İstanbul” diye bir dizi var Kanal D’de. Orada anne karakterini canlandıran Mine Tugay sadece 41 yaşında. Zaten gerçek bir ruh hastası karakteri yazmışlar kadına oynasın diye, bir de kazık kadar bir adamın annesi rolünde. Üşenmedim baktım. Mine Tugay’ın oğlunu oynayan Ozan Dolunay 28 yaşındaymış. Bu arada oyuncudur, her role girmeyi kendisi seçer ona lafım yok zaten. Ama hangi 28 yaşındaki bireyin anası Mine Tugay gibi görünüyor?

Bu konuya aslında Atiye dizisi ile takıldım. Çünkü Başak Köklükaya’nın 45 Beren Saat’in 35 yaşında olduğunu biliyorum. Çok değil 5-10 yıl önce Başak Köklükaya’nıın çok ciddi bir başrol kadın oyuncu olduğunu biliyorum. 40’ı geçince hemen anne rolü verilmesi, üstüne 35 yaşındaki bir kadının annesi rolü verilmesi beni biraz sinirlendirdi.

Beren Saat olduğundan genç görünebilir, Ozan Dolunay genç görünebilir, derdim zaten bu oyuncular değil. Ekranlarda 40 yaşını geçmiş kadınlara biçilen rol. 40 yaşını geçmesine rağmen başrol olan ve çoluğa çocuğa karışmayı seçmeyen kadın karakter görmek istiyorum.

Ama neyle mücadele edeceğiz ki? Ulusal kanallar gerçekten çürümüş durumda. Geçen gün Star TV’de yayınlanan bir dizi gördüm. Adı “Sefirin Kızı”. Neslihan Atagül’ü çok beğenirim. Uraz Kaygılaroğlu’nu da. Biraz bakayım dedim. Hikayesi korkunç ya, içim almadı diziyi. Ivırını zıvırını yazmayacağım o dizide eleştirilecek konuşulacak çok fazla konu var zaten. Ama orada bile Neslihan Atagül 8 yaşında bir kızı olan bir “kadın”, karşısına çıkardıkları (eski sevgilisinin yeni eşi) 16 yaşından hallice görünen başka bir kızcağız. Abi ne istiyorsunuz? Her kadın gözü açılmadan evlenip, çocuk doğurup, sonra onlar 30larına gelse bile süper fit mi görünmeli? Ya da yerini gencecik başka bir kıza mı devretmeli? Bıktım bu saçma sapan düzenden. Bunları izleyip inanan, onlar gibi davranan, gördüğünü yapan insanlarla yaşıyoruz. Biraz gerçekçilik çok mu zor?

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: