Diziler

Buranın Bir Lise Olduğundan Emin miyiz?

13 Mart Cuma günü, Elite dizisi 3. sezonu ile Netflixlerimizi şenlendirdi. Ben de gelir gelmez oturup izleyeyim dedim. Yazması bir ay sonrayı buldu tabii bu gündem yüzünden.

Bu dizi ile aramda garip bir bağ oluştu. Her ne kadar bu sezon biraz “meh” dedirtse de resmen diziden kopmak istemiyorum, önümüzdeki dönemlerde devam ettikleri kadar izlerim sanırım.

Gerçi duyduğum kadarıyla 4. ve 5. sezon onaylarını da alan Elite, artık yeni bir kadro ile devam edecekmiş. 3. sezon finalinden de bu anlaşılıyor ama sanırım ben bu castı seven biri olarak anlamamayı tercih ettim. Bu diziye olan bağlılığımın en çok İspanyolca olmasıyla alakası var diyeceğim ama onlarca içerikten bir tek bunu izliyorum. Milyonların aşık olduğu “La Casa De Papel’i bile son iki sezondur izlemek istemiyorum. Konusuyla alakası var diyeceğim, bundan çok daha iyi işlenmiş onlarca dizi var. Kaldı ki “How To Get Away With Murder”ın son 1,5 sezonunu izlemedim. Giyim kuşamları desem değil, müzikleri desem değil, acaba oyuncuları mı beni bu kadar bağlıyor? Oyuncuları derken Selo başkan ya da Omar falan değil tabi heheh ama Carla’nın beni hipnotize ettiğini yalanlayamacağım.

Neyse burada uyarımı vereyim de 3. sezonun tüm bombalarını yazayım.

-Buradan sonrası spoiler içerir-

Ne diyorduk? Carla ne kadar da güzel bir kadın değil mi? Ama ne kadar kötü bir hikaye yazılmıştı bu sezon ona, hikayedeki ağırlığı, ekran dakikası azaltılmış. Carla’nın süresinden çalıp Rebeca’ya Cayetana’ya vermişler. Çok hoşuma gittiğini söyleyemem. Rebeca “harbi” bir karakter, bazı huylarını seviyorum ama “meh”. O karakter dolandırıcı, bu karakter katil diyip milleti dışlarken Rebeca da okulda uyuşturucu pazarladı ve baya yanına kaldı bu iş. Bu kısmı sevmedim. Cayetana’dan ise o kadar sıkılıyorum ki o kadar olur! Zaten bu sezon olan her şey de Cayetana’nın suçu çok net! Polo’yu hapisten kurtarmak için cinayet silahını çalmasaydı, Polo kaydını başka okula almaya çalışırken işleri karıştırmasaydı, başına gelenler bu kadar büyümez, Polo da ölmezdi. Her şey Cayetana’nın zenginlik aşkı yüzünden oldu. En sonunda okulda temizlikçilik yapması da bir nevi “Gerçek Kesit”i hatırlattı flhkdjhldkjhldj

Oraya gelmeden önce bu sezona bir söveyim. Bir kere en başta ilişkiler çok sıkıcıydı, hiç güzel kurulmamıştı. Rebeca ile Samuel’in çok zorlama ilişkisi zaten fenalık getirdi. Carla ile Yeray ilişkisi hiç ama hiç olmamıştı. Carla ve Samuel geçen sezon yaşadıkları onca şeyin ardından, hemen başkalarıyla sevgili oluyorlar, uzaktan uzağa birbirlerini süzüyorlar, ruh gibi dolanıyorlar. Carla, Yeray’ın parası için birlikte Samuel, Rabeca’nın annesini yakma peşinde falan. Nadia ile Malick yine bir derece izlenebilir gibiydi, orada sosyal bir mesaj vardı en azından. Malick her ne kadar gizli bir gay olsa da gidip de dizide adam yokmuş gibi Nadia’yı abisi Omar ile aldatması çok saçmaydı.

Bir diğer saçma ilişki olan Polo ve Cayetana ilişkisi, bir yerden sonra içine Valerio’yu da aldı. Daha saçma olamaz derken üçgenden Polo’yu attılar. Hikayeden çok ilişki izledik, dizi boş geçmesin diye ilişkilere abanmışlar belli ki. Çünkü hikaye olarak dizinin en kötü sezonunu izledik diyebilirim.

Hikaye ve heyecan olarak favorim 2. sezon, sonra 1. sezon. Bu sezon kalkıp 1. sezonun kötü bir taklidini yapmışlar resmen. Polo’nun ölmesine üzüldüm diyemem, silik bir karakterdi. Sıkıntılıydı, sürekli birilerinin maşası oldu, kullanıldı. Pısırıktı, ailesine bile yaptıklarını itiraf edemedi, sürekli yapabileceği en yanlış seçimleri yaptı vs ama öldürülüşü ve onu öldüren kişinin Lu olması çok saçmaydı. İlk sezonda Marina’nın hiç beklemediğimiz Polo tarafından, enteresan bir olayın parçası olarak öldürülmesi şaşırtmış ve ikinci sezonu merakla bekletmişti. Şimdi bu sezonda Polo’nun hiç beklemediğimiz Lu tarafından enteresan bir şekilde öldürülmesi beni 4. sezon için hiç meraklandırmıyor. Saçma gelişti çünkü her şey. Ayrıca burada başka bir konuya değinmek istiyorum. İki sezon boyunca, Polo’yu yakalamak, itiraf ettirmek, içeri tıktırmak için ellerinden geleni yapan tüm ekibin, Polo’yu öldürdükten sonra Lu’ya karşı bu bir kazaydı, bu olayın geleceğini çalmasına izin vermeyelim, hepimiz çok acı çektik, seni koruyalım ve bu olay kapansın kafasına girmesi inanılmaz saçmaydı. 2 sezon boyunca Polo azılı bir katil, herkes de adaletin yılmaz savaşçısıydı ama bir anda Lu’ya sen katil değilsin, istemeden oldu demeye başladılar. Ne ikiyüzlülük ama! Daha absürt olanı ise Polo sürekli vicdan azapları içinde battıkça batarken, Lu hayatına güle oynaya devam etti. Bursu aldı ve ardına bile bakmadan yani kankası Nadia ile New York’a gitti.

Polo biraz bok yoluna gitmiş oldu. Bunda da sadece Lu değil, Cayetana, Polo’nun anneleri ve hatta Carla’nın da payı var. Neticede rezil ettiler diziyi. İzlediğim şeylerde tutarlılık olmasını önemsiyorum. Karakterlerin davranışının 2 bölümde bir değiştiğini izlemek istesem primetimeda yayınlanan bir yerli dizi izlerim, değil mi?

Ander’in bir an kansere yakalanıp bir an atlatması, Omar’ın Ander’i Nadi’nın sevgilisi ile aldatması, Samuel ve Guzman ikilisinin okulun son günü mezun edilememesi, hatta Rebeca ile Valerio’nun da okulun son günü mezun edilememesi, Carla’nın alakasız bir şekilde apar topar yurtdışına okumaya gitmesi, Cayetana’nın onca hırsına rağmen Polo’nun ailesinden burs almayıp okulda temizlikçiliğe başlaması derken son derece saçma bir sezon finali izledik. 4. sezon başlasın onu da izleyeceğiz mecbur. Gerçi şimdiden söyleyeyim Carla yoksa etrafta pek takılamayabilirim, haberiniz olsun =)

Şunu da yazayım da bu yazıyı okuyanların arasında “Gleek” varsa selam vermiş olayım. Nadia ve Lu için Amerika bursunu açıklamaya gelenin, Glee dizisindeki Artie olmasına bir yorumunuz var mı? =D

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: